Poza schematem

Poza schematem. Sekrety ludzi sukcesu. Malcolm Gladwell stara odpowiedzieć się na pytanie, co decyduje o sukcesie.

TLDR: szczęście, ciężka praca, otoczenie i właściwa branża

🍀 Szczęście
W drużynach sportowych dużo więcej jest zawodników urodzonych na początku roku. Skąd to się bierze? W drużynach dziecięcych i młodzieżowych kandydaci wybierani są według roczników. Dzieciaki urodzone w styczniu, lutym i marcu mają przewagę fizyczną i większe doświadczenie, niż te urodzone w drugim półroczu. Częściej wybierane są do drużyn przez różnych skautów. Dzięki temu więcej trenują, co dodatkowo zwiększa ich przewagę.

Bill Gates oprócz talentu i ciężkiej pracy potrzebował też bardzo dużo szczęścia. Urodził się w idealnym czasie. Dorastał akurat, gdy następował przełom w komputerach do użytku domowego. Jego szkoła jako jedna z nielicznych miała na wyposażeniu komputer. Poszczęściło mu się również z tym, że mógł z niego korzystać nocą bez ograniczeń. Dzięki temu mógł nauczyć się programowania w szkole i zacząć współpracę z IBM w bardzo młodym wieku. Sam Bill przyznaje, że miał bardzo dużo szczęścia.

🏋️ Ciężka praca
Potrzeba 10 000 godzin, aby osiągnąć mistrzostwo w danej dziedzinie. Beatlesi doskonalili swój warsztat grając całymi dniami w pubach w Niemczech. Dzieci urodzone na początku roku mają więcej czasu na trening niż ich rówieśnicy urodzeni jesienią i zimą. Bill Gates programował po nocach jeszcze będąc w szkole.

🧠 Sama inteligencja nie wystarczy
Z inteligencją jest jak ze wzrostem w NBA. Trzeba być wysokim, aby grać na najwyższym poziomie. Jednak najwyżsi nie zawsze są najlepsi. Koszykarz o wzroście 2,20m nie zawsze jest lepszy niż ten o wzroście 1,9m. Naukowiec o IQ 190 ma taką samą szansę na zdobycie nagrody Nobla jak ten z IQ 140.
W książce podany jest przykład Chrisa Langana, który uważany jest za najinteligentniejszą osobę w USA. Miał ciężką sytuację w rodzinie, co przełożyło się na brak edukacji. Pracuje jako ochroniarz w klubie.

🏘️ Otoczenie
Bardzo dużo zależy od naszego otoczenia. Stany Zjednoczone są potęgą gospodarczą między innymi dzięki kultowi przedsiębiorczości. Pracowitość Azjatów wynika z ich dziedzictwa. Uprawianie pól ryżowych jest bardzo pracochłonne i bardziej skomplikowane niż uprawy zbóż. Niewielki błąd może zniszczyć cały plon. W ciągu roku zbierają plony trzy razy, a pora deszczowa jest dużo krótsza niż europejska zima. Stąd przeciętny Azjata jest bardziej pracowity od Europejczyka.

🚀 Rozwijająca się branża
W książce podane były też przykłady kancelarii prawnych oraz przemysłu tekstylnego. Osoby, które zrobiły niezłą karierę w tych branżach (m.in. emigranci z Polski) miały spore doświadczenie w momencie kiedy gwałtownie wzrastał popyt na ich umiejętności. Często specjalizowali się w jakiejś niszy, np. sukienki dla dziewczynek lub obsługa prawna wrogich przejęć firm.

✍️ Podsumowanie
Jeśli mielibyśmy wyciągnąć z tej książki receptę na „sukces” to brzmiałaby ona mniej więcej tak:
Ciężko pracować w rozwijającej się branży we wspierającym otoczeniu licząc na uśmiech losu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.